Nyheter

Det är mycket som händer i Nimbuskyrkan. Här försöker vi berätta om en del av allt …

New Winehelg i Nimbuskyrkan!

Kategorier: gudstjänst,Undervisning

12-14 april välkomnar vi Rick & Cynthia Hayes från New Winerörelsen i Skottland till Nimbus.

New Wine är ett nätverk av kyrkor från många samfund. Vi vill se lokala församlingar som förändrar nationer –  Vi vill se vår nation förändrad genom kristna som upplever glädjen i att tillbe Gud, genom friheten att följa Jesus och genom kraften av att bli fylld av den Helige Ande. Vi vill se församlingar som blir förnyade, stärkta och planterade, som lever ut Guds ord i varje område av livet, som tjänar Gud genom att sträcka sig ut till de förlorade, sargade och fattiga och som demonstrerar Guds rikes goda nyheter till alla. new wine

Cynthia & Rick Hayes bor i Skottland där dom har lett hela New Wine under många år och samtidigt rest runt i världen för att undervisa och inspirera till förnyad tro på Guds rikes närvaro. Dom är varma, sköna och jordnära människor som fått erfara Guds radikala ingripande och det färgar allt dom gör.

Hela helgen centreras kring undervisning, lovsång och förbön. Lovsången leds av Mattias & Therese Martinson & Martin Börjesson med band.

Så här ser programmet ut för helgen:
FREDAG 12 APRIL

09.00-15.00 FILIPPOS – Öppen Bibelskola för alla som vill. (Lunch betalar man själv i restaurangen)

19.00 KVÄLLSGUDSTJÄNST

LÖRDAG 13 APRIL

10.00 BIBELSTUDIUM

15:00 BIBELSTUDIUM

19.00 KVÄLLSGUDSTJÄNST

 SÖNDAG 14 APRIL

11.00 GUDSTJÄNST Lukas 15:11-24 ”Fullkomlig Fader” Rick & Cynthia Hayes, Marianne Nordin och SÖNDAX

 

 

Författare:Henrik